Popularne posty

poniedziałek, 23 maja 2011

Usytuowanie warzywniaka

Ogródek warzywny zakładamy w takim miejscu, aby można było łatwo dojść do niego z domu oraz aby znajdował się w pobliżu kompostownika. Powszechnie uważa się, że obszar między 120 a 160 m2
starcza na wyżywienie czteroosobowej rodziny o przeciętnym zapotrzebowaniu na jarzyny. Do warzywniaków wybierane są najczęściej droższe warzywa, mniej dostępne w sklepach lub te, które można jeść na surowo jak pomidor lub sałata.
1
Miejsce na warzywniak powinno być maksymalnie nasłonecznione, ale równocześnie osłonięte od wiatru. Ochronę przed wiatrem może stanowić gęsty żywopłot.
Warto umocnić główną ścieżkę prowadzącą do ogródka. Najlepszym rozwiązaniem jest podział warzywniaka na kwatery. Zwykle rządki są szerokie na 1,20 m i dowolnie długie, jednak po ok. 6-8 m zaleca się wyznaczyć przejście w poprzek grządki.

Cięcie ozdobnych drzew i krzewów

Jeżeli chcemy, aby nasz ogród był zadbany musimy szczególną uwagę zwracać na rośliny, które w nim hodujemy. Pielęgnacja trawnika czy oczka jest bardzo ważna, jednak nie możemy również zapominać o drzewach czy krzewach. To jak zostaną one przycięte będzie miało duży wpływ na charakter naszego ogrodu. Mając na uwadze odpowiednie cięcie drzew i krzewów musimy pamiętać, że spora część gatunków roślin ma różne zasady rozwoju gałęzi, w związku z tym nasze przycinanie nie powinno z nimi kolidować. Podstawowym rodzajem cięcia drzew jest cięcie formujące. W przypadku drzew formując gałęzie musimy pamiętać, że przede wszystkim nie powinniśmy dopuścić do rozwoju gałęzi pod kątem prostym, dzięki temu w późniejszym czasie konary drzewa nie będą się załamywały. W przypadku krzewów powinniśmy starać się, aby niższe ich partie były zagęszczone, a gałązki, które się krzyżują zbędnie pochłaniają światło zostały usunięte. Innym rodzajem cięcie jest cięcie sanitarne, jego podstawowym celem jest usuwanie chorych i obumarłych gałązek i dotyczy ono zarówno drzew jak i krzewów. Trzeba przy nim zwracać szczególną uwagę na to, aby nie uszkadzać zdrowych części roślin. Cięcie drzew krzewów nie jest takie proste jakby mogło się wydawać i dlatego każdy ogrodnik i działkowiec powinien się zapoznać ze wszystkimi jego zasadami.
cięcie roślin
cięcie roślin2
cięcie roślin3

Najczęściej hodowane zioła jednoroczne

W naszych ogrodach bardzo często znajdujemy miejsce na zioła. Dzięki nim nasz ogród pełen jest wspaniałych zapachów, ale również możemy je stosować w naszej kuchni do urozmaicania smaku i zapachu potraw. Jednym z najczęściej hodowanych ziół w przydomowych ogródkach czy też na działkach jest bazylia pospolita (Ocinum basilicum).
bazylia
Możemy ją zasadzić w pojemnikach, ale trzeba pamiętać, że wymaga ona stanowisk ciepłych. Najlepiej zbierać jej młode liście w okresie letnim. Wtedy można je zamrozić bądź też zasuszyć. Świetnie podkreśla smak sałatek, potraw z mięsa czy też białego sera.
Kolejnym często spotykanym ziołem w naszych ogrodach jest cząber ogrodowy (Satureja hortensis).
cząber ogrodowy
Wielu  ludzi  hoduje  go ze względu na pozytywny wpływ na nasz układ pokarmowy. Pobudza go i sprawia, że nawet największe „niejadki” nabierają apetytu. Nasiona tej rośliny w okresie od kwietnia do początku maja powinniśmy umieścić w skrzynkach, gdzie powinny zostać przykryte dosyć cienką warstwą ziemi. Następnie w czerwcu możemy je przesadzić do ogródka w miejsce dobrze nasłonecznione i koniecznie po wcześniejszym spulchnieniu gleby.

Sadzenie roślin cebulowych

Urządzając swój ogród nie zapominajmy o roślinach cebulowych. Do tej grupy należą nie tylko rośliny, które posiadają cebulki, ale również takie, które mają kłącza i bulwy korzeniowe.
rośliny cebulowe1
rośliny cebulowe2
Wybór tych roślin jest naprawdę ogromny, wyglądają i kwitną bardzo ładnie w różnych porach roku. Te rośliny cebulowe, które kwitną latem sadzimy najwcześniej bo już w kwietniu i maju, mowa tutaj o begoniach, daliach i mieczykach. Ziemowit i szafran, czyli rośliny kwitnące późną jesienią sadzimy w sierpniu i wrześniu, a kwitnące wiosną sadzimy od sierpnia do października.
rośliny cebulowe
Sadząc rośliny w naszym ogródku należy najpierw odchwaścić glebę, przekopać ją i wyrównać. Podłoże do roślin cebulowych powinno posiadać odczyn obojętny lub lekko zasadowy, piaszczysto- gliniaste i bogate w próchnicę. Przed sadzeniem roślin do gleby należy ziemię wymieszać z nawozem wysokoskładnikowym, bo wtedy rośliny będą miały niezbędne mikroelementy do prawidłowego wzrostu. Cebulki sadzimy na ogół na głębokość równej 2 -3 ich wysokościom, a odstępy pomiędzy nimi powinny wynosić 2-3 szerokości cebulki. Po wsadzeniu cebulki do ziemi przysypujemy ją ziemią i uciskamy, by nie było przestrzeni między cebulką a ziemią wypełnionych powietrzem.
rośliny cebulowe3

Jak odśnieżać ogród

1Być może ktoś z Was zdecyduje się na kupno sprzętu, dzięki któremu ta uciążliwa czynność może przebiegać w sposób prosty i szybki.
Stosowanie soli bowiem może szkodzić roślinom. Można oczywiście sypać oblodzone ścieżki piaskiem. Powierzchnie wokół domu najlepiej jest oczyścić ze śniegu za pomocą łopat i szufli do śniegu. Jednak na dużych powierzchniach sprawdzić się mogą jedynie odśnieżarki z silnikiem spalinowym. Przypominają one kosiarki. Zamiast jednak noży koszących trawę odśnieżarka wyposażona jest w wirnik, który za pomocą ślimakowatych łopatek zbiera śnieg. Poprzez wyrzutnik śnieg odrzucany jest na bok ścieżki. Odśnieżarka może mieć silnik spalinowy lub elektryczny.

Jak dobrać rośliny do ogrodu skalnego?

Bardzo podobają się nam ogrody skalne, które znajdują się w ogrodach naszych znajomych. W końcu sami postanawiamy zrobić taki ogródek. Jakie rośliny wybrać do ogrodu skalnego?
skalniaczek
Przede wszystkim płożące się iglaki, rośliny cebulowe, bulwiaste i zielne, które najczęściej rosną w warunkach wysokogórskich i są odporne na zmiany klimatyczne. Szczególnie warto zainteresować się różnymi gatunkami roślin przeznaczonych do ogrodów skalnych dostępnych w kwiaciarniach, bowiem wtedy nasz skalniak będzie wyglądał wyjątkowo i niepowtarzalnie.
skalniak1
Ogrody skalne można zakładać zarówno w miejscach słonecznych jak i zacienionych, na płaskim terenie, jak i na wzniesieniu. Przy jego zakładaniu najważniejsza jest koncepcja, jak on ma wyglądać i czy ma być to kwitnący skalniak jednoroczny czy też może wiecznie zielony. Można również zdecydować się na kolorowy skalniak, gdyż rośliny które możemy posadzić w nim są w różnych kolorach.
skalniak2





Na rynku jest ich ogromny wybór. Z roślin, którymi warto się zainteresować polecam przede wszystkim: floksy, armenię, dąbrówkę, głodka, pięciornika, rozchodnik, tymianek, macierzankę, gentianę, różne gatunki trawy. Jeśli zdecydowaliśmy się na skalniak kwitnący, warto by rośliny do niego dobrane kwitły w różnych porach roku, wtedy nasz ogródek będzie cały czas ciekawy.

Wertykulator niezbędny przy pielęgnacji trawnika

Posiadając duży ogród warto zaopatrzyć się w wertykulator. To mało znane urządzenie służy do napowietrzania trawników. Przyda się też do usuwania mchu z trawnika, zeschniętej trawy i pomoże nam usunąć chwasty.
trawnik
Każdy z nas wie jak trudno poradzić sobie ze zgromadzoną po zimie na trawie starą trawą to właśnie wtedy pomoże nam to urządzenie. Zetnie trawę i chwasty, poprzycina korzenie i jednocześnie wtoczy do ziemi powietrze. Dzięki niemu trawa w naszym ogrodzie będzie zielona z nadejściem wiosny.
trawniczek 
Trawnik będzie wyglądał wspaniale.

Zadbaj o odpowiedni wybór doniczki

Każdy kto lubi zajmować się roślinami wie, że nie tylko podlewanie i nawożenie jest bardzo ważne. Poza tym należy również zwrócić uwagę na ich korzenie – muszą one bowiem mieć odpowiednią ilość miejsca, aby mogły się prawidłowo rozwijać. Dlatego producenci zadbali o to, żeby produkowane przez nich doniczki miały różne wymiary i powstawały z różnych materiałów.
Przykładowo doniczki Cermax są odpowiednie zarówno do dużych roślin, jak również tych, które potrzebują znacznie mniej miejsca. Poza tym świetnie się one nadają zarówno do roślin doniczkowych jak i do ogrodu. Dostępne są w bardzo wielu różnych wzorach, dzięki czemu możemy wybrać takie, które będą nam najbardziej odpowiadały. Ich ceny są bardzo zróżnicowane zależą przede wszystkim od ich rozmiarów, a także materiału, z którego powstały. Możemy je kupić w wielu sklepach. Z pewnością warto w nie zainwestować bowiem są one „towarem z najwyższej półki”.
 donica2

Ścieżka w ogrodzie

Ścieżki ogrodowe budujemy przede wszystkim z płyty, kostki brukowej i cegły. Jeśli chodzi o głębię ogrodu to tu pasują przede wszystkim kamienie naturalne (piaskowce, żwiry, otoczaki i wapienie), a także drewno.
Budowę ścieżki rozpoczynamy od ułożenia podsypki, której choć nie widać to jest ona jej najważniejszym elementem. Jej rodzaj oczywiście zależy od przeznaczenia ścieżki. Jeśli zamierzamy po ścieżce tylko chodzić wystarczy 7-centymetrowa warstwa piasku. Jeśli ścieżką ma jeździć również samochód i inne ciężkie pojazdy powinniśmy jako podsypkę zastosować 10 centymetrów piasku z cementem (jest to tzw. suchy beton) lub też żwir. Tak przygotowany podkład należy dokładnie ubić.
Pomiędzy kamieniami powinniśmy pozostawić spoiny, tak aby woda mogła spływać do kanalizacji i nie zalewała roślin. Spoiny te wypełniamy piaskiem. Można też je obsiać piaskiem.

2

1

Zastosowanie w ogrodzie kory sosnowej

1Kora sosnowa dziś jest bardzo powszechnie wykorzystywana do wykładania pod drzewkami, krzewami oraz roślinami kwasolubnymi takimi jak azalie, różaneczniki, wrzosy i iglaki.
Ale tak naprawdę kora zakwasza ziemię bardzo powoli. Natomiast podłoże z kory zapobiega rozwojowi chwastów, musi jednak wtedy być to co najmniej 5 centymetrowe podłoże. Dzięki korze wilgoć utrzymuje się dłużej w podłożu. Zimą kora chroni rośliny przed mrozem.
Świeża kora ma kolor jasnobrązowy, jest lekka i pachnie żywicą, posiada niewiele składników odżywczych. Znacznie więcej składników odżywczych zawiera kora kompostowana o kolorze brunatnym i ciemnym. Bardziej zalecana jest właśnie kora kompostowana, gdyż zawiera dużo próchnicy i humusu.

Zakładamy wrzosowisko

2Wrzesień to doskonały czas na założenie wrzosowej rabaty. Wrzosy zakupić można w plastikowych pojemnikach. Najbardziej optymalnym miejscem do założenia tego typu rabaty jest miejsce nasłonecznione o podłożu bogatym w kwaśny torf i piasek. Wrzosy bowiem świetnie przyjmują się na kwaśnej glebie (pH od 3,5 do 5). Podczas sadzenia rośliny należy cały jej system korzeniowy umieścić w ziemi, zaś pędy nadziemne powinny pozostać nie przysypane ziemią.
Aby uzyskać efektowną rabatę wrzosową rośliny należy sadzić w odległościach 30, 40 cm. Podłoże należy pokryć korą. Często podlewajmy wrzosowisko, bowiem są to rośliny bardzo wrażliwe na chociażby małe przesuszenie. Należy również przycinać krzewinki i usuwać przekwitłe kwiatostany. Przed zimą wrzosy koniecznie trzeba zabezpieczyć okrywając je świerkowymi gałęziami lub też włókniną.
Z wrzosami bardzo dobrze prezentują się iglaki, trawy, różaneczniki i kalmie, ale równie ciekawie wrzosy wyglądają w towarzystwie astrów i goździków.
1

Automatyczne nawadnianie

1



Automatyczne nawadnianie nie tylko pozwoli nam zaoszczędzić czas, ale również przyniesie korzyść w postaci niższych rachunków za wodę. Sama instalacja nie należy do najtańszych, ale inwestycja z pewnością się zwróci.
Na system nawadniający składa się: studzienka rozdzielcza, linie nawadniające, końcówki do nawadniania (zraszacze) oraz sterownik, czujnik deszczu i czujnik wilgotności gleby.
Studzienkę najlepiej jest umieścić bezpośrednio na rabacie. Na linie nawadniające składa się system rur polietylenowych. Z kolei końcówki to najczęściej zraszacze wynurzalne lub niewynurzalne, mikrozraszacze i linie kroplujące. Należy pamiętać, że w jednej linii montuje się tylko jeden rodzaj końcówek. Sterownik pozwoli zaprogramować nam godziny i czas działania systemu, czyli nawadniania. Może być zasilany prądem lub bateriami. Czujnik deszcze blokuje działanie systemu podczas opadów. Czujnik wilgotności gleby zaś pozwala sterować całym systemem w zależności od stopnia nasycenia gleby wodą.
W kolejnej notce opiszę jak montować instalację.


Piękny ogród wymaga poświęcenia mnóstwa czasu na odpowiednią pielęgnację roślin. Podlewanie to czynność, która wymaga regularności, a jej celem jest zapewnienie roślinom odpowiedniej ilości wody. Zadanie to możemy sobie ułatwić dzięki zainstalowaniu w swoim ogrodzie systemu automatycznego nawadniania.
2

Montaż instalacji automatycznego nawadniania

Dziś pokrótce opiszę, w jaki sposób instaluje się system automatycznego nawadniania.
Najbardziej oszczędne, a zarazem efektywne jest nawadnianie poprzez linie kroplujące. Rośliny podlewane są pojedynczymi kroplami, które powoli wypływają z urządzenia nawadniającego. Linie należy układać tak, by tworzyły one sieć równoległych przewodów oddalonych od siebie na 50-70-140 cm. Układa się je na włókninie, a następnie obsypuje korą, tłuczniem lub kamieniem. Ten typ nawadniania jeśli chodzi o podlewanie trawników należy zakopać w ziemi na 3-5 cm w odległościach 4-50 cm.
Urządzenia zraszające dzieli się na sekcje i podłącza do elektrozaworów montowanych w studzience. Każda sekcją powinien sterować jeden zawór. Zawory podłącza się do sterownika, który zarządza całością systemu. Sterownik powinien znajdować się w pomieszczeniu.
Przewody montujemy w wykopach o szerokości 20 cm, na głębokości  30-40 cm. Następnie zasypuje się je ziemią i udeptuje.
1

Trawa z rolki

1Dziś kilka słów o coraz popularniejszej metodzie zakładania trawnika, jaką jest darń z rolki. Niewątpliwie jest to dosyć kosztowny sposób na piękny trawnik, jednak efekt jest błyskawiczny i naprawdę szybko możemy się cieszyć wspaniałym trawnikiem.
Optymalną porą na założenie tego typu trawnika jest wczesna wiosna lub późne lato (sierpień-wrzesień),
Pierwszą czynnością, którą należy przeprowadzić przed założeniem trawnika jest przygotowanie podłoża. Teren należy dokładnie odgruzować, wyrównać i przygotować warstwę nośna pod trawnik. Następnie użyźniamy podłoże dodając substancje organiczne, substrat torfowy lub kompost w warstwie około 5 cm. Można również dodać 3 cm piasku. Równie ważne jest dokładne wyrównanie powierzchni.
Zamawiając trawę w rolce należy zamówić jej o 5% więcej. Trawnik w stosach trzyma się najwyżej 3 dni, potem rolki należy rozwinąć w cieniu i często podlewać.
Układanie wygląda następująco: zaczynamy od pojedynczego rzędu wzdłuż boku najbliższego stosowi darni. Każdy rząd przyciska się specjalną deską ze słupkiem. Poziom sprawdzamy za pomocą poziomicy. Nierówności usuwamy podnosząc darń. Nie stajemy bezpośrednio na trawniku, ale na desce.
Tydzień po ułożeniu darni wałujemy ją lekkim wałem. Pierwsze koszenie zwykle ma miejsce po 2-3 tygodniach od ułożenia.
Najlepszym sposobem zabezpieczenia trawnika przed chwastami i chorobami jest nawożenie go wiosną oraz późnym latem i jesienią. Już 3-4 tygodnie po ułożeniu nawozimy trawnik po raz pierwszy.

Obrzeża artystyczne

04
Któż nie chciałby mieć w ogrodzie drzewek elegancko obsypanych korą, tak aby naokoło rosła ładna zielona trawa? Niestety kora „lubi” się przemieszczać zanieczyszczając trawnik. Jest na to sposób. W Polsce mamy już możliwość zabezpieczenia tego obszaru obrzeżem betonowym. Ktoś mógłby powiedzieć że będzie to: zwykły, brzydki, szary krawężnik. Nic bardziej mylnego. Różne kształty, różne kolory, a wręcz imitacje kostki granitowej lub deski. Ale najciekawsze w tym jest to, że dzięki temu iż jest to wylewane z tzw. metra bezpośrednio na budowie, pozwala to na zrobienie wszelkiego rodzaju „zawijasów” bowiem najmniejsza średnica koła wynosi 1,4 m. Technologia sama w sobie jest tajemnicą firmy wykonującą takie obrzeża.
Najnowszą ciekawostką firmy są wylewane ścieżki o szerokości 50 cm idealnie nadające się na zrobienie dojścia do stołu na ogródku, altanki lub pomiędzy bramką a drzwiami wejściowymi.

Lista rzeczy do zrobienia przed wyjazdem

Nastał czas wakacji. Coraz częściej pakując się i wyjeżdżając zapominamy o swoich ogrodach. Czy jest to tylko trawa, czy wręcz cały ogród z warzywami trzeba go tak samo przygotować do wyjazdu. Przygotowaliśmy listę punktów o których trzeba pamiętać przed wyjazdem:
1) Tydzień przed wyjazdem nawodnij dokładnie swój ogródek. Pamiętaj, żeby robić to albo z samego rana albo wieczorem, dzięki temu zapobiegniesz parowaniu wody oraz szybkiemu wysychaniu ziemi.
2) Zainstaluj system nawadniający z licznikiem czasowym lub poproś sąsiada aby podlewał ogródek podczas Twojej nieobecności.
3) Jeśli sąsiad się zgodził na podlewanie Twojego ogródka przenieś wszystkie rośliny i doniczki w jedno miejsce, nie chcesz chyba, żeby musiał pół dnia ganiać z wężem po całej Twojej działce.
4) Powyrywaj wszystkie chwasty póki są jeszcze małe. Pamiętaj, że takich chwastów jest się o wiele łatwiej pozbyć aniżeli po Twoim powrocie do domu.
5) Możesz nalać wrzącej wody na chwasty, które nie chcą wyjść. Płynów chwastobójczych używaj w ostateczności.
6) Zbierz wszystkie warzywa. Zamroź je, sprezentuj lub zrób imprezę. Świeże warzywa zawsze szybko schodzą.
7) Skoś trawnik.
8) Usuń wszelkiego rodzaju grabie, łopaty itp. z ogródka oraz z widoku. Najlepiej schowaj takie rzeczy do domu, aby złodziej nie mógł użyć ich do włamania się do Ciebie.

Style ogrodów

Zanim zaplanujesz i zaprojektujesz swój ogród, lub też powierzysz to zadanie fachowcom, warto abyś poznał najbardziej charakterystyczne style ogrodów.
1. Styl angielski – reprezentują ogrody urządzone w stylu romantycznym. To ogród pełen kwiatów, wśród których na plan pierwszy wysuwają się róże. Charakterystyczna jest rozległa przestrzeń pełna  tajemniczych zakątków. Romantyzm ujawnia się w swobodnym doborze roślin. Ważną funkcję pełni tutaj architektura ogrodowa oraz pnące się na pergolach i altanach róże.

2. Styl barokowy – szczególnie polecany tym, którzy cenią sobie uporządkowaną przestrzeń. Jest ona tutaj zdominowana przez poprzycinane w geometryczne bryły krzewy zimozielone.

3. Styl japoński – inspirowany naturą, zadbany w każdym szczególe, ważną rolę pełni tu woda, kamień oraz kompozycje roślinne przywodzące na myśl małe krajobrazy.

4. Styl kolonialny – jest swojski i uporządkowany, dominują w nim drewniane tarasy oraz rzeźby z kamienia lub drewna. Częstym budulcem jest tutaj cegła. Choć rośliny rosną tu swobodnie linie często wyznaczają żywopłoty.

5. Styl nowoczesny – minimalizm i kontrast barw oraz kształtów to cechy najbardziej charakterystyczne dla tego stylu. Najczęściej spotyka się w ogrodach tego typu baseny oraz korty.

6. Styl wiejski - barwny i nastrojowy, ogrody te często otoczone są drewnianym płotem lub ogrodzeniem z kamienia.

Przydatne narzędzia do pracy w ogrodzie

Dziś przedstawię mały przewodnik, który ułatwi Wam wybór najbardziej przydatnych do pracy w ogrodzie narzędzi.
Łopata i widły – służą przede wszystkim do przesadzania większych roślin, pamiętajcie aby dobrać odpowiednią dla siebie długość, tak aby praca w ogrodzie była komfortowa i nie trzeba było zginać pleców.
Grabie – niezbędne do usuwania liści oraz śmieci, rozbijania grudek ziemi oraz wyrównywania grządek.
Grabki wachlarzowe - o podobnej funkcji, ale delikatniejsze.
Do pielęgnacji trawnika – nożyce z wydłużonymi rączkami lub siekacz pół księżycowy.
Motyka – niezbędna w pracach ogrodniczych, najpopularniejsza to tzw. „holenderka”.
Sekator
Konewka i wąż
Taczka

Nóż ogrodniczy – przydatny w ścinaniu, wycinaniu, pobieraniu zrazów oraz podnóżków.
Ręczne widełki i łopatka – niezbędne przy sadzeniu, przesadzaniu oraz dzieleniu roślin.
Warto zainwestować w narzędzia dobrej jakości. Po skończonej pracy pamiętajcie, aby dokładnie je oczyścić, bowiem brud może się przyczynić do chorób wirusowych wśród roślin.

Sadzenie roślin


Dziś kilka podstawowych informacji z zakresu sadzenia roślin. Zanim bowiem będziemy cieszyć oko pięknym widokiem kwitnących roślin czeka nas przecież poważne zadanie: sadzenie.
Pierwszą czynnością jest odpowiednie przygotowanie gleby, jej przekopanie, odchwaszczenie i usunięcie kamieni. Dół, w którym umieścimy roślinę powinien być dwa razy większy od bryły korzeniowej.
Sadząc drzewa i krzewy należy ich korzenie umieścić w dole i obsypać ziemią. Następnie należy udeptać ziemię wokół rośliny i podlać ją.
Rośliny sadzone z rozsady sadzi się w drugiej połowie maja, najlepiej w deszczowy, pochmurny dzień. Należy je uprzednio obficie spryskać wodą lub podlać. Umieszczamy ją w dołku wykopanym ręką lub łopatką, delikatnie z boku przysypujemy ziemią i udeptujemy sprawdzając również czy dobrze tkwi w ziemi.
Byliny sadzi się podobnie jak rośliny z rozsadów. Zwrócić jednak należy szczególną uwagę na rozrośnięte korzenie, które należy starannie umieścić w dołku.
Rośliny cebulowe sadzimy jesienią, te kwitnące latem sadzimy na wiosnę. Można przed posadzeniem cebulę namoczyć w roztworze preparatu grzybobójczego. Cebule sadzi się na głębokość trzy razy większą od jej wielkości.

Przydomowy ogródek ziołowy

Kącik z ziołami to świetny sposób na urozmaicenie ogrodu. Wielu z Was z pewnością wykorzystuje ponadto świeże zioła w kuchni, są aromatyczne, a hodując je we własnym ogrodzie zawsze będziecie je mieć pod ręką.
Większość ziół oprócz swego zastosowania w kuchni posiada również cenne właściwości lecznicze, stosowane są więc one również w medycynie i kosmetyce.
Zioła pochodzące z krajów o ciepłym klimacie, takie jak lawenda, bazylia, cząber, majeranek i rozmaryn powinniśmy sadzić w miejscach nasłonecznionych, osłoniętych od wiatru. Inne, jak mięta, lubczyk, kminek czy estragon mogą być hodowane nawet w miejscach lekko zacienionych.
Przygotowanie ziemi pod ogródek ziołowy należy rozpocząć już jesienią roku poprzedzającego planowaną uprawę ziół. Należy ją przekopać na ok. 25 cm i pozostawić w tzw. ostrej skibie (co zapewni zmagazynowanie większej ilości wody oraz likwidację szkodników).
Wiosną ziemię należy spulchnić oraz wyrównać, a następnie wytyczyć miejsca na poszczególne gatunki ziół.
Nasiona najlepiej kupić w sklepie ogrodniczym. Niektóre z nich wysiewa się wprost do gruntu, niektóre przeznaczone są na rozsady, szczególnie te, które wymagają ciepła oraz byliny (bazylia, majeranek, melisa, tymianek, szałwia).
Planując ogródek ziołowy pamiętacie, aby większe rośliny sadzić centralnie, a mniejsze – po bokach.

Jak walczyć z mszycami

Są to niestety owady pospolite, jednak dla ogrodników są to przede wszystkim jedne z najbardziej uciążliwych szkodników ogrodowych. Są tym bardziej niebezpieczne dla roślin, że bardzo szybko rozmnażają się tworząc duże kolonie. Rozpoczynają od wierzchołka rośliny, a kończą na pozostałych jej częściach. Wydawałoby się, że owady tej wielkości, co mszyce nie mogą być aż tak groźne. Niestety, kilka milimetrów wielkości, miękkie owalne ciało mszyc wystarczy, aby trwale zniszczyć roślinę.

Ich rozwój jest naprawdę złożony, a pokolenia mogą różnić się miedzy sobą budową. Bywa, że pokolenie jest bezskrzydłowe, ale gdy kolonia jest za bardzo rozbudowana, u samic pojawiają się skrzydła, tak aby mogły one przelecieć na nowe rośliny i tam dać początek kolejnym koloniom. Mszyce składają jaja jesienią.

Wielu ogrodników zadaje sobie to pytanie: dlaczego są one tak szkodliwe i jak walczyć z mszycami? A przecież tylko w jednym sezonie może się pojawić od kilku do kilkunastu pokoleń tej samej mszycy. Do podstawowych szkód wyrządzanych przez te owady należy wysysanie soku. Powoduje to osłabienie rośliny i jej gorszy rozwój oraz słabą odporność na choroby.
Ponadto mszyce powodują, że na liściach i pędach roślin, na których żerują pojawia się spadź (czyli słodkie kropelki odchodów). Jest to z kolei podstawowe pożywienie dla grzybów spadziowych, czyli sadzaków. Ssawki mszyc nakłuwają często pędy roślin, co powoduje ich skręcanie i zaginanie. Przez to liście żółkną i niszczeją. Mszyce wyposażone w skrzydła, które żerowały na chorych roślinach roznoszą wirusy na inne rośliny.
Zanim zaczniemy się martwić w jaki sposób się ich pozbyć możemy próbować zapobiec ich pojawieniu się w naszym ogrodzie. Przede wszystkim musimy systematycznie usuwać chwasty. Konieczne jest zapewnienie roślinom optymalnych warunków do rozwoju, bo zdrowe i odporne rośliny nie poddadzą się tak łatwo szkodnikom. Mszyce nie lubią mięty, warto więc rozkładać jej liście wokół roślin ozdobnych. Rośliny trzeba często oglądać pod katem właśnie mszyc. To pozwoli zaobserwować pojawienie się pierwszych kolonii, których natychmiastowe wytępienie uniemożliwi namnażanie się kolejnych pokoleń.
Zastosować wtedy trzeba takie preparaty na mszyce jak Afidol, Pirimor, Aztec, Owadofos, Zolone, Croneton. Są to oczywiście preparaty chemiczne.

Można również opryskać rośliny przygotowanymi przez siebie mieszankami. Do najczęściej stosowanych należą napary, odwary i gnojówka z roślin, które zawierają substancje chroniące przed szkodnikami: krwawnik pospolity, wrotycz pospolity, powojnik pnący, pokrzywa zwyczajna, bieluń dziędzierzawa, lulek czarny, rumianek pospolity, mniszek lekarski, cebule, czosnek, łęty ziemniaka.
Zwykle do przyrządzenia środka na mszyce stosuje się świeże pędy, liście, pąki kwiatowe, oraz kwiaty. Często stosuje się również Alberap – preparat z czosnku, który można kupić w sklepie ogrodniczym.

Pielęgnacja trawnika

Podstawą każdego ogrodu jest piękny i starannie wypielęgnowany ogród. Aby jednak zrealizować ten cel potrzeba nie raz naprawdę wiele wysiłku i pracy, bo piękny trawnik wymaga od ogrodnika systematyczności w pielęgnacji. Warto wiedzieć, że trawnik to nie tylko piękna ozdoba dla domu. Duża powierzchnia zieleni dostarcza spore ilości tlenu, przez co podnosi się wilgotność powietrza, a wokół panuje klimat idealny dla wypoczynku.

Założenie trawnika to kilka etapów. Pierwszą czynnością jest oczywiście przygotowanie podłoża. Trzeba koniecznie oczyścić je z kamieni, korzeni oraz wszelkich pozostałości po budowie. Trzeba również pozbyć się chwastów przekopując teren widłami szerokozębnymi albo wykorzystać w tym celu glebogryzarkę.
Następnie należy usunąć rośliny z korzeniami. Jeśli gleba jest mało żyzna koniecznie wymieńmy jej wierzchnią warstwę na warstwę ziemi urodzajnej. Trzy tygodnie przed wysiewem nawozimy glebę nawozem do trawników, wyrównujemy teren łatą oraz wałujemy. Następną czynnością jest wysiew nasion albo ułożenie trawy z rolki. Wysiew nasion najlepiej przeprowadzać na przełomie sierpnia i września albo kwietnia i maja. Najlepiej wtedy, gdy dzień jest pochmurny ale bezwietrzny. Trawę z roli można z kolei rozkładać przez cały sezon. Po położeniu płatów na nawilżonym podłożu wałujemy murawę i podlewamy.

Pielęgnacja trawnika to kilka najbardziej podstawowych i prostych czynności, których jednak systematyczność i regularność gwarantuje, że trawnik będzie prezentował się wyjątkowo dobrze. Koszenie, nawożenie, podlewanie, napowietrzanie, odchwaszczanie – to podstawowe czynności pielęgnacji trawnika.
Najczęściej spotykane problemy związane z pielęgnacją trawnika to ubytki darni oraz jej wysychanie i żółknięcie. Do najczęstszych przyczyn złego stanu trawnika należy nieodpowiednie przygotowanie terenu, czyli niestaranne usunięcie kamieni oraz złe przygotowanie gleby.
Jeśli zmiany te dotyczą dużej powierzchni trawnika, a więc co najmniej 2 mkw, oznacza to, ze przyczyna leży właśnie w niewłaściwym przygotowaniu terenu. Szkodliwe może być także nieumiejętne podlewanie. Bo trawnik najlepiej podlewać albo wcześnie rano albo wieczorem, rzadziej ale intensywniej niż częściej, ale bardziej skąpo. Trawniki rosną gorzej na miejscach zacienionych, gdzie lepiej w takiej sytuacji posadzić rośliny okrywowe.

Zmiany występujące na niewielkiej powierzchni oznaczają, że trawnik został najprawdopodobniej zaatakowany przez szkodniki. Inną możliwą przyczyną jest niewłaściwe przygotowanie gleby pod trawnik.
Złe stosowanie nawozów jest również częstą przyczyną złej kondycji trawników. Tak samo jak odchody psów i kotów.

Letnie uczty w ogrodzie

Żaden posiłek nie smakuje tak dobrze, jak ten jedzony na świeżym powietrzu. Zwłaszcza latem, kiedy dni są dłuższe, a wieczory cieplejsze. Przenośne grille są teraz łatwo dostępne i tanie, jednak właścicielom ogrodów polecam stworzenie stałego miejsca biesiad. Dobrze zaprojektowany zakątek do grillowania czy krąg ogniskowy nada posiłkom na powietrzu odpowiedniej atmosfery i będzie ozdobą naszego ogrodu.
Grill czy ognisko?
Przede wszystkim, gdy zechcemy stworzyć miejsce biesiad w naszym ogrodzie, musimy zdecydować czy ma być to grill czy ognisko. Zastanówmy się więc: ile mamy miejsca na działce, w jakim stylu jest nasz ogród, dla ilu osób i w jakim wieku będziemy przyrządzać posiłki, w jakich porach dnia najczęściej będziemy korzystać z tego miejsca?
Ognisko ma w sobie więcej uroku niż grill, jednak może być mniej funkcjonalne.
Nawet niewielkie ognisko wymaga przestrzeni. Powinno znajdować się przynajmniej 10m od zabudowy i dość daleko od granic działki. Grill natomiast nie wymaga tak dużej odległości, odpowiednio zabezpieczony może stać niedaleko domu. Zajmuje również mniej miejsca niż krąg ogniskowy. Oba stanowiska należy projektować na tyle daleko od granic działki, by dym i odgłosy zabawy nie przeszkadzały sąsiadom. Odległość od domu nie może być ani za duża- by przynoszenie potraw, napojów czy przyrządów do gotowania nie  stanowiło dużego problemu, ani za mała- by dym i zapachy nie przenikały do pomieszczeń. Można to również uzyskać osłaniając miejsce biesiad na przykład roślinnością lub pergolą.
Pamiętajmy, że w wielu miastach, w których mamy do czynienia z gęstą zabudową, obowiązuje całkowity zakaz palenia otwartego ognia. Najlepiej więc tworzyć miejsce ogniskowe na dużej działce poza miastem. Ruszt możemy ustawić w każdym niemalże miejscu, jest więc odpowiedni również dla ogrodów znajdujących się w mieście.
Zarówno miejsce na grilla, jak i krąg ogniskowy muszą być dopasowane do stylistyki ogrodu i domu. Kształtem i materiałami powinny współgrać z architekturą budynku i elementów ogrodowych. Jest to bardzo ważne, ponieważ odpowiednio skomponowane miejsce biesiad stanowi atrakcję i ozdobę naszego zielonego zakątka. Krąg ogniskowy najlepiej prezentuje się w ogrodach rustykalnych i swobodnych, gdyż tam wygląda najbardziej naturalnie. Grill natomiast dobrać możemy do każdego stylu. Zwłaszcza jeśli postanowimy zbudować go sami, rozmaitość kształtów i faktur pozwoli stworzyć element idealnie wkomponowany w nasz ogród.
Ognisko jest niewątpliwie dużą atrakcją, zwłaszcza dla naszych najmłodszych. Pieczenie kiełbasek przy płomieniach będzie dla dzieci na pewno większą frajdą, niż grillowanie. Oczywiście do rozpalenia i pilnowania ognia potrzebna jest osoba dorosła. Natomiast gdy pragniemy  bardziej eleganckiego sposobu przyrządzania potraw na powietrzu, powinniśmy zainwestować w miejsce do grillowania.
Stworzenie kręgu ogniskowego polecam także osobom, które planują wieczorne biesiady, gdyż największy urok ogień ma w ciemności. Za to do pieczenia na ruszcie potrzebne jest światło. Grill doskonale przysłuży się więc w ciągu dnia, zwłaszcza latem, gdy na rozpalanie ogniska może być zbyt gorąco.



Grill na niepogodę
Dla osób, które chcą cieszyć się posiłkiem na powietrzu niezależnie od pogody polecam kuchnię ogrodową. Jest to grill ze stołami do przygotowywania potraw, umieszczony pod dachem, najczęściej w altanie. Przeważnie znajduje się tu także stół i krzesła, czasem nawet kanapy, by biesiadnicy mogli wygodnie usiąść. Znacznym ułatwieniem jest zamontowanie w ogrodowej kuchni także bieżącej wody i elektryczności. Takie rozwiązanie umożliwia podłączenie czajnika czy radia, co znacznie uprzyjemnia i usprawnia grillowanie.
Poniżej prezentuję pomysł na ładnie urządzony zakątek z grillem i krąg ogniskowy.
ZAKĄTEK Z GRILLEM


Nawierzchnia pokryta jest kostką brukową. Poza murowanym grillem znajduje się tu także stół do przyrządzania potraw, pod którym mamy schowek np. na węgiel. Obok ustawione są donice z ziołami, którymi można przyprawić przygotowywane dania. Znajduje się tu także drewniany stół z krzesłami. Całość otoczona jest roślinnością. Różowy łubin trwały jest tłem dla ziół. Za grillem mamy niewielkie sosny górskie i jodłę kalifornijską, która stanowi wyraźną dominantę i przyciąga wzrok w kierunku grilla. Kompozycję dopełniają kwitnące na purpurowo krzewuszki i pergole z pnączem, które osłaniają zakątek jadalny.
KRĄG OGNISKOWY


Krąg ogniskowy wykonany z polnych kamieni otaczają są siedziska z niskich pieńków. W pobliżu znajduje się drewniany stół, na którym możemy przygotować potrawy i napoje. Obok zbudowana została niewielka altanka na drewno i sprzęt przydatny do rozpalenia i ugaszenia ognia. Nawierzchnia utworzona jest z dużych, płaskich kamieni, które świetnie pasują do rustykalnego stylu założenia. Miejsce ogniskowe otaczają krzewy. Mamy tu berberys Thunberga i wierzbę purpurową w odmianie ‘Nana’. Budleja Dawida i jeżówka purpurowa przyciągną do naszego zakątka motyle, a kwitnąca latem krzewuszka będzie stanowiła piękny barwny akcent.

Staw w Ogrodzie

Fala tropikalnych upałów sprawiła, że zapragnąłem stawu w swoim ogrodzie. Nie malutkiego oczka wodnego, lecz stawu z prawdziwego zdarzenia, w którym w upalne dni znajdę ukojenie, a wieczorem zrelaksuję się podczas łowienia ryb. Jeżeli mamy takie możliwości to taki ogrodowy staw na pewno sprawi nam wiele radości, a do tego będzie stanowił piękny element dekoracyjny.

Budowę stawu zaplanujmy w pobliżu miejsca w którym lubimy wypoczywać, najlepiej w pewnej odległości od drzew, tak aby spadające w jesiennej porze liście nie zaśmiecały go. Warto go jednak chociaż częściowo osłonić np. rzędem krzewów lub bylin, sprawi to że woda podczas upałów będzie się mniej nagrzewała. Nagrzana woda będzie sprzyjała rozwojowi glonów, natomiast będzie niezbyt korzystnie wpływała na funkcje życiowe zamieszkujących nasz staw zwierząt i roślin.
Podczas upałów takich jak w ostatnim tygodniu, mnóstwo wody odparowuje, dużo więcej zużywają jej także rośliny. Z tego też powodu minimalna głębokość jaką powinna mieć sadzawka to 50 cm. Optymalna głębokość stawu to 1,5 metra. Jest ona niezbędna jeżeli w sadzawce rosną lilie i żyją ryby.

Podczas budowy sadzawki pamiętajmy o zastosowaniu odpowiedniej folii. Powinna być ona zarówno wytrzymała na rozerwanie, jak również odporna na zimowe przymrozki. Jeżeli zamierzamy się w nim kąpać to powinniśmy zakupić folię o grubości powyżej 1,5 milimetra.
Jeżeli nasz staw będzie posiadał powierzchnię poniżej 10 metrów kwadratowych, koniecznie powinniśmy zaopatrzyć go w pompę, która będzie odpowiedzialna za filtrowanie wody. W większych stawach proces oczyszczania zachodzi samodzielnie.

Ogród w którym znajduje się staw będzie wyglądał rewelacyjnie jeżeli dookoła obsadzimy sadzawkę roślinnością bagienną. Mają one również zbawienny wpływ na zachowanie równowagi biologicznej ekosystemu. Rośliny wodne mają stosunkowo duże przyrosty i szybko się rozprzestrzeniają.
Stąd wystarczy, że posadzimy dwie, trzy sadzonki na metr kwadratowy. doskonałym podłożem dla roślin wodnych jest ziemia gliniasta wymieszana z piaskiem.
Nie poleca się natomiast stosowania ziemi dla roślin sprzedawanej w sklepach ogrodniczych. Przy nawożeniu roślin wodnych powinniśmy stosować jedynie nawozy wolno działające – umieszcza się je w pobliżu korzeni roślin uprawianych w koszach.

Jak Pielęgnować Kwiaty na Balkonie Latem

Kwiaty na balkonie mogą być prawdziwą ucztą dla oczu, niesamowitą ozdobą domu oraz powodem do dumy dla hodowcy amatora. Latem kiedy piękna pogoda zachęca do spędzania wolnego czasu na balkonach i tarasach, szczególnie przyciągają i cieszą nasz wzrok.
Większość kwiatów balkonowych właśnie wtedy kwitnie i wygląda najpiękniej. Jednak nie zawsze ta pora roku jest dla nich łaskawa. Letnie upały, susza, oraz szereg innych czynników często wpływa na nie niekorzystnie.

Powinniśmy więc posiadać podstawową wiedzę na temat: jak postępować z kwiatami na tarasach i balkonach w okresie letnim. Jest to temat, który bardzo często pojawia się w różnego rodzaju serwisach ogrodniczych, nie mniej jednak także tutaj go podejmiemy i postaramy się jak najsolidniej przedstawić Państwu sposób postępowania z tego typ[u roślinnością.
W gorące letnie dni często zachodzi potrzeba podlewania kwiatów nawet dwa razy dziennie. Najodpowiedniejszą do tego porą są godziny poranne oraz wieczorne. Ponieważ nie występuje wtedy zbyt intensywne nasłonecznienie, nie narażamy roślin na uszkodzenie. Jeżeli będziemy podlewać rośliny przy intensywnie grzejącym słońcu, narażamy je wówczas na przypalenie, ponieważ krople wody znajdujące się na liściach działają bardzo podobnie do soczewki.

Nie możemy również dopuścić do przesuszenia roślin ani ziemi znajdującej się w pojemnikach. Jeżeli do tego dojdzie musimy liczyć się z tym iż bardzo niekorzystnie wpłynie to na rozwój oraz kwitnienie roślin. Podlewajmy kwiaty wodą odstaną, najlepiej o temperaturze zbliżonej do pokojowej.
Oprócz samego podlewania rośliny potrzebują także do życia niezbędnych składników odżywczych, nie możemy zatem zapominać o czynnościach związanych z ich nawożeniem. Procesu tego wymagają w szczególności rośliny, które zostały zasadzone w wąskich skrzynkach oraz w niewielkiej ilości ziemi, gdyż bardzo szybko wykorzystają one zasoby pokarmu znajdującego się w glebie.

Do zdrowego rozwoju i kwitnienia rośliny balkonowe potrzebują także regularnego czyszczenia. Jest to czynność polegająca na bieżącym usuwaniu obeschłych i obumarłych liści i kwiatów. Takie elementy powinniśmy usuwać także z podłoża w jakim rosną. Jest to zabieg mający na celu zapobiegnięcie chorobom i porażeniu roślin przez szarą pleśń.