Popularne posty

poniedziałek, 23 maja 2011

Letnie uczty w ogrodzie

Żaden posiłek nie smakuje tak dobrze, jak ten jedzony na świeżym powietrzu. Zwłaszcza latem, kiedy dni są dłuższe, a wieczory cieplejsze. Przenośne grille są teraz łatwo dostępne i tanie, jednak właścicielom ogrodów polecam stworzenie stałego miejsca biesiad. Dobrze zaprojektowany zakątek do grillowania czy krąg ogniskowy nada posiłkom na powietrzu odpowiedniej atmosfery i będzie ozdobą naszego ogrodu.
Grill czy ognisko?
Przede wszystkim, gdy zechcemy stworzyć miejsce biesiad w naszym ogrodzie, musimy zdecydować czy ma być to grill czy ognisko. Zastanówmy się więc: ile mamy miejsca na działce, w jakim stylu jest nasz ogród, dla ilu osób i w jakim wieku będziemy przyrządzać posiłki, w jakich porach dnia najczęściej będziemy korzystać z tego miejsca?
Ognisko ma w sobie więcej uroku niż grill, jednak może być mniej funkcjonalne.
Nawet niewielkie ognisko wymaga przestrzeni. Powinno znajdować się przynajmniej 10m od zabudowy i dość daleko od granic działki. Grill natomiast nie wymaga tak dużej odległości, odpowiednio zabezpieczony może stać niedaleko domu. Zajmuje również mniej miejsca niż krąg ogniskowy. Oba stanowiska należy projektować na tyle daleko od granic działki, by dym i odgłosy zabawy nie przeszkadzały sąsiadom. Odległość od domu nie może być ani za duża- by przynoszenie potraw, napojów czy przyrządów do gotowania nie  stanowiło dużego problemu, ani za mała- by dym i zapachy nie przenikały do pomieszczeń. Można to również uzyskać osłaniając miejsce biesiad na przykład roślinnością lub pergolą.
Pamiętajmy, że w wielu miastach, w których mamy do czynienia z gęstą zabudową, obowiązuje całkowity zakaz palenia otwartego ognia. Najlepiej więc tworzyć miejsce ogniskowe na dużej działce poza miastem. Ruszt możemy ustawić w każdym niemalże miejscu, jest więc odpowiedni również dla ogrodów znajdujących się w mieście.
Zarówno miejsce na grilla, jak i krąg ogniskowy muszą być dopasowane do stylistyki ogrodu i domu. Kształtem i materiałami powinny współgrać z architekturą budynku i elementów ogrodowych. Jest to bardzo ważne, ponieważ odpowiednio skomponowane miejsce biesiad stanowi atrakcję i ozdobę naszego zielonego zakątka. Krąg ogniskowy najlepiej prezentuje się w ogrodach rustykalnych i swobodnych, gdyż tam wygląda najbardziej naturalnie. Grill natomiast dobrać możemy do każdego stylu. Zwłaszcza jeśli postanowimy zbudować go sami, rozmaitość kształtów i faktur pozwoli stworzyć element idealnie wkomponowany w nasz ogród.
Ognisko jest niewątpliwie dużą atrakcją, zwłaszcza dla naszych najmłodszych. Pieczenie kiełbasek przy płomieniach będzie dla dzieci na pewno większą frajdą, niż grillowanie. Oczywiście do rozpalenia i pilnowania ognia potrzebna jest osoba dorosła. Natomiast gdy pragniemy  bardziej eleganckiego sposobu przyrządzania potraw na powietrzu, powinniśmy zainwestować w miejsce do grillowania.
Stworzenie kręgu ogniskowego polecam także osobom, które planują wieczorne biesiady, gdyż największy urok ogień ma w ciemności. Za to do pieczenia na ruszcie potrzebne jest światło. Grill doskonale przysłuży się więc w ciągu dnia, zwłaszcza latem, gdy na rozpalanie ogniska może być zbyt gorąco.



Grill na niepogodę
Dla osób, które chcą cieszyć się posiłkiem na powietrzu niezależnie od pogody polecam kuchnię ogrodową. Jest to grill ze stołami do przygotowywania potraw, umieszczony pod dachem, najczęściej w altanie. Przeważnie znajduje się tu także stół i krzesła, czasem nawet kanapy, by biesiadnicy mogli wygodnie usiąść. Znacznym ułatwieniem jest zamontowanie w ogrodowej kuchni także bieżącej wody i elektryczności. Takie rozwiązanie umożliwia podłączenie czajnika czy radia, co znacznie uprzyjemnia i usprawnia grillowanie.
Poniżej prezentuję pomysł na ładnie urządzony zakątek z grillem i krąg ogniskowy.
ZAKĄTEK Z GRILLEM


Nawierzchnia pokryta jest kostką brukową. Poza murowanym grillem znajduje się tu także stół do przyrządzania potraw, pod którym mamy schowek np. na węgiel. Obok ustawione są donice z ziołami, którymi można przyprawić przygotowywane dania. Znajduje się tu także drewniany stół z krzesłami. Całość otoczona jest roślinnością. Różowy łubin trwały jest tłem dla ziół. Za grillem mamy niewielkie sosny górskie i jodłę kalifornijską, która stanowi wyraźną dominantę i przyciąga wzrok w kierunku grilla. Kompozycję dopełniają kwitnące na purpurowo krzewuszki i pergole z pnączem, które osłaniają zakątek jadalny.
KRĄG OGNISKOWY


Krąg ogniskowy wykonany z polnych kamieni otaczają są siedziska z niskich pieńków. W pobliżu znajduje się drewniany stół, na którym możemy przygotować potrawy i napoje. Obok zbudowana została niewielka altanka na drewno i sprzęt przydatny do rozpalenia i ugaszenia ognia. Nawierzchnia utworzona jest z dużych, płaskich kamieni, które świetnie pasują do rustykalnego stylu założenia. Miejsce ogniskowe otaczają krzewy. Mamy tu berberys Thunberga i wierzbę purpurową w odmianie ‘Nana’. Budleja Dawida i jeżówka purpurowa przyciągną do naszego zakątka motyle, a kwitnąca latem krzewuszka będzie stanowiła piękny barwny akcent.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz