Popularne posty

poniedziałek, 23 maja 2011

Staw w Ogrodzie

Fala tropikalnych upałów sprawiła, że zapragnąłem stawu w swoim ogrodzie. Nie malutkiego oczka wodnego, lecz stawu z prawdziwego zdarzenia, w którym w upalne dni znajdę ukojenie, a wieczorem zrelaksuję się podczas łowienia ryb. Jeżeli mamy takie możliwości to taki ogrodowy staw na pewno sprawi nam wiele radości, a do tego będzie stanowił piękny element dekoracyjny.

Budowę stawu zaplanujmy w pobliżu miejsca w którym lubimy wypoczywać, najlepiej w pewnej odległości od drzew, tak aby spadające w jesiennej porze liście nie zaśmiecały go. Warto go jednak chociaż częściowo osłonić np. rzędem krzewów lub bylin, sprawi to że woda podczas upałów będzie się mniej nagrzewała. Nagrzana woda będzie sprzyjała rozwojowi glonów, natomiast będzie niezbyt korzystnie wpływała na funkcje życiowe zamieszkujących nasz staw zwierząt i roślin.
Podczas upałów takich jak w ostatnim tygodniu, mnóstwo wody odparowuje, dużo więcej zużywają jej także rośliny. Z tego też powodu minimalna głębokość jaką powinna mieć sadzawka to 50 cm. Optymalna głębokość stawu to 1,5 metra. Jest ona niezbędna jeżeli w sadzawce rosną lilie i żyją ryby.

Podczas budowy sadzawki pamiętajmy o zastosowaniu odpowiedniej folii. Powinna być ona zarówno wytrzymała na rozerwanie, jak również odporna na zimowe przymrozki. Jeżeli zamierzamy się w nim kąpać to powinniśmy zakupić folię o grubości powyżej 1,5 milimetra.
Jeżeli nasz staw będzie posiadał powierzchnię poniżej 10 metrów kwadratowych, koniecznie powinniśmy zaopatrzyć go w pompę, która będzie odpowiedzialna za filtrowanie wody. W większych stawach proces oczyszczania zachodzi samodzielnie.

Ogród w którym znajduje się staw będzie wyglądał rewelacyjnie jeżeli dookoła obsadzimy sadzawkę roślinnością bagienną. Mają one również zbawienny wpływ na zachowanie równowagi biologicznej ekosystemu. Rośliny wodne mają stosunkowo duże przyrosty i szybko się rozprzestrzeniają.
Stąd wystarczy, że posadzimy dwie, trzy sadzonki na metr kwadratowy. doskonałym podłożem dla roślin wodnych jest ziemia gliniasta wymieszana z piaskiem.
Nie poleca się natomiast stosowania ziemi dla roślin sprzedawanej w sklepach ogrodniczych. Przy nawożeniu roślin wodnych powinniśmy stosować jedynie nawozy wolno działające – umieszcza się je w pobliżu korzeni roślin uprawianych w koszach.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz