Jeśli jesteś amatorem prac w ogrodzie, to ogródek skalny jest właśnie dla Ciebie. Wbrew pozorom jego zaaranżowanie nie jest takie trudne, a pięknie kwitnące rośliny dają dużo satysfakcji, a niejednokrotnie są też powodem zazdrości sąsiadów. Przy budowie skalniaka ważna jest jego lokalizacja – musi to być miejsce dobrze nasłonecznione, żeby rośliny otrzymywały dużo światła niezbędnego dla ich wzrostu, wielkość skalnej „konstrukcji” zależy od nas – weźmy pod uwagę również swoje możliwości, przecież skalniak będzie wymagał pielęgnacji. Jeśli już upatrzymy sobie miejsce w ogrodzie, sprawdźmy, czy podłoże, na którym chcemy położyć skały jest wystarczająco twarde, jeśli tak nie będzie, należy je odpowiednio utwardzić. Dlaczego? Żeby nie doszło do sytuacji, w której przy większym deszczu nasz skalniak się zapadnie i nasza praca pójdzie na marne.
Wybór skał pod nasz ogródek skalny jest sprawą trudną tylko z pozoru. Podpowiadamy, że najlepiej sprawdzą się skały węglanowe, gdyż większość gatunków roślin, które mają doskonałe warunki do wzrostu w kraju, ma odczyn zasadowy. Znacznie więcej „kłopotów” przysporzyć mogą rośliny, które będziemy chcieli zasadzić. Najpiękniej wyglądają te, które imitują krajobraz niczym z gór, ale warto połączyć rośliny, które kwitną przez cały rok, żeby uniknąć sytuacji, w której nasz skalniak kwitnie jedynie wiosną.
Jeśli już dokonamy tak ważnych wyborów możemy się zabrać za budowę skalniaka. Tak, jak wcześniej wspomnieliśmy można jej dokonać jedynie na twardym podłożu. Po wyznaczeniu „granic” naszego ogródka musimy wykopać dół o głębokości około 30-40 cm, a następnie wysypać go pokruszoną cegłą lub gruzem, na wysokość jakichś 15 centymetrów. Na tę warstwę należy wysypać ziemię wymieszaną z piaskiem lub dodatkiem torfu. Możemy z tej mieszanki usypać górkę – jeśli tylko chcemy, w ten sposób nadamy naszemu skalniakowi pożądanego kształtu. Na tej warstwie śmiało możemy już układać kamienie, dobrze jest je delikatnie wkopać, żeby „nie spłynęły” podczas deszczu, a całość podsypać ziemią na jakieś 10 centymetrów. Tak przygotowany skalniak jest gotowy na przyjęcie roślin.