Często zdarza się taka sytuacja, że gdy kończymy budowę domu lub porostu chcemy "odświeżyć"/"ulepszyć" nasz ogródek okazuje się, że gleba kompletnie się do tego nie nadaje.
Nasuwa się wtedy pytanie Jak temu zapobiec ? lecz można z tym coś zrobić ...
Istnieje kilka sposobów na użyźnienie i odpowiednie przygotowanie zniszczonej gleby, która może być zbyt jałowa, sucha, piaszczysta bądź bagnista/gliniasta. Jednak sposoby są różne w zależności od tego jaka jest dana gleba, i czego potrzeba by ją ulepszyć aby mogła nam posłużyć do stworzenia wymarzonego ogrodu, w którym będziemy się czuli bezpiecznie, przyjemnie i spokojnie.
Tak więc zacząć czas najwyższy :
* Jeżeli toja gleba jest zbyt piaszczysta można, a nawet jest konieczne aby ulepszać ją po przez dodanie określonych składników. Glebę taką możemy ulepszyć dodając gliny lub torfu. Lepszym wyborem będzie jednak zastosowanie torfu, który nie tylko podnosi zdolność gleby do prawidłowego wchłaniania i zatrzymywania wody, lecz zwiększa również zawartość próchnicy w glebie i w pewnym stopni także i składników odżywczych. Jednak aby nasze zabiegi pielęgnacyjne zadziałały należy rozrzucić coś około 15 kg torfu na 10 m2. Torf rzecz jasna przed rozrzuceniem należy obficie nawilżyć polewając go wodą w przeciwnym razie nie doprowadzimy gleby do stanu odpowiedniej wilgotności. Torf należy rozrzucić przed kopaniem gleby i przekopujemy tak jak obornik. Zabieg ten naturalnie można połączyć z nawożeniem, ale można też wnieść torf przed siewem czy sadzeniem i wymieszać go z ziemią.
* Gleby strasznie gliniaste możemy ulepszyć przez dodanie torfu, jak we wcześniej omówionym torfowaniu gleb piaszczystych. Materiał ten poprawia przepuszczalność i przewiewność glin (rozluźnia je) i naturalnie również zwiększa zawartość próchnicy. Oprócz torfu można jednocześnie wprowadzić nieco gruboziarnistego piasku, który również wpływa korzystnie na przepuszczalność i przewiewność gleb gliniastych. Zwykle wystarczy pokryć powierzchnię warstwą grubości około 2 cm i przekopać widłami.
* Tam gdzie nie ma możliwości nabycia nawozu, powinniśmy się zdecydować na zastosowanie nawozów zielonych, czyli na uprawę roślin przeznaczonych do przykopania w celu użyźnienia gleby. Za najlepsze nawozy uważane są rośliny motylkowe ( wyka, peluszka, seradela, a zwłaszcza łubin). Na gleby piaszczyste odpowiedniejszy jest łubin żółty, na gliniaste łubin niebieski. Rośliny te uprawia się w tzw. czystym siewie lub w mieszankach. Jedną z roślin najbardziej zalecanych do stosowania jako nawóz zielony jest popularna roślina miododajna facelia. Nawozy zielone wzbogacają glebę głównie w próchnicę i azot, a także poprawiają jej strukturę i zapobiegają w pewnym stopniu powstawaniu chwastów.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz